Hopp til hovedinnhold Hopp til søk

Logo

 
  • Tips en venn tips en venn
  • Skriv ut skriv ut denne siden
  • Abonnere skriv ut denne siden 

Tid for te

- Veldig god te, påpekte UDI-direktør Ida Børresen. – Hva slags te er det? – Ja, er den ikke god? Det er salvie-te, den er vanlig å drikke i Palestina, informerte vertinnen, Linda Alzaghari.


Sist oppdatert 01.11.2011
Publisert 01.11.2011

 
Tea Time heter kampanjen, der Antirasistisk senter oppfordrer norske muslimer til å invitere naboer, kolleger og andre hjem på te. (Tea Time, Antirasistisk senter) Hensikten er å vise mangfoldet blant norske muslimer.
 
Torsdag var direktør Ida Børresen bedt på te hos en liten muslimsk familie på Tøyen. Palestinsk far, norsk mor og en datter på snart ett år. Stuebordet var dekket med oliven, fetaost, humus (kikerterpuré), egg, tomater og pitabrød, og så te, selvfølgelig. En typisk palestinsk frokost.
 
Familien Azaghari har invitert UDI-direktør Ida Børresen på te.
Familien Alzaghari har invitert UDI-direktør Ida Børresen på palestinsk frokost.

Fra Bethlehem og fra Hamar
Shadi Alzaghari kommer fra Bethlehem, hvor han er utdannet innen TV og film. Han kom til Norge for ti år siden i forbindelse med et utvekslingsprogram arrangert av Fredskorpset. Da programmet var over og han egentlig skulle reise hjem, hadde det igjen brutt ut krig i de palestinske områdene. Han søkte da asyl i Norge, og fikk etter hvert oppholdstillatelse.

- Det var lenge å vente på asylmottaket. På den tiden fikk vi verken arbeidstillatelse eller norskundervisning, poengterer Shadi. - Men heldigvis hadde vi en leder ved mottaket som gjorde en ekstra stor innsats. Han spurte alle beboerne hva de kunne og hva de likte å gjøre. Og da jeg hadde erfaring med TV og film, ordnet han det slik at jeg fikk praksisplass ved en lokal TV-stasjon i Halden.

Da var veien kortere til andre jobber, og i dag er Shadi daglig leder ved Holmlia Mediaverksted. - Siden jeg kom til Norge, har den hjelpen jeg har fått fra enkeltpersoner, både på mottak og i arbeidslivet, betydd veldig mye for meg, sier han.

Linda møtte han på moskeen i Oslo sentrum.

- Jeg kommer fra Hamar, og i ungdomsåra hadde jeg mest muslimske venner, sier Linda. Og det har hun fortsatt med. - Jeg føler ikke at jeg har konvertert, det var en naturlig utvikling, forklarer hun.

Linda er utdannet sosialantropolog, og leser for tiden også sosiologi. Hun er også daglig leder i Minotenk - Minoritetspolitisk tenketank. Men nå er det lille Nosayba på elleve måneder opptar mye av hennes tid.
 
Hyggelig samtale over palestinsk frokost og tekopper
Hyggelig samtale om alt fra livet som småbarnsforeldre til saksbehandligstid i UDI.
 
Ønske om kortere saksbehandlingstid
I tillegg til familiens egne historier, var temaene over tekoppene, hverdagen med barn, norsk og palestinsk mat og saksbehandlingstid i UDI. – Det er så viktig at asylsøkere ikke blir sittende passive i asylmottak i lang tid. I tillegg til at det er belastende, kan passiviteten forplante seg videre, og det blir vanskeligere å komme i jobb og ta del i samfunnet, mener ekteparet.

Det er UDI-direktøren helt enig i. - Saksbehandlingstiden har blitt kortere, gjennomsnittlig saksbehandlingstid i asylsaker er nå på seks måneder. Og nå har asylsøkere mulighet til å jobbe, og det er norskopplæring på asylmottakene, sier Ida Børresen. - Men uansett, en av våre viktigste oppgaver er å gjøre saksbehandlingstiden så kort som mulig for de menneskene som er avhengig av vår hjelp, legger hun til.

Til slutt spør Shadi forsiktig om palestinerne som lever i teltleiren ved Jacobs kirke i Oslo. - Palestina er et okkupert land, er ikke det nok for å få oppholdstillatelse i Norge?

- Sikkerhetssituasjonen på Vestbredden og Gaza er ikke så alvorlig at alle har behov for beskyttelse i Norge. Men alle saker blir behandlet individuelt, og alle som har behov for beskyttelse, skal få det, forklarer direktøren.

- Dette var en fin og hyggelig frokost, oppsummerer Ida. – Og det er flott at folk åpner hjemmene sine for at vi skal bli bedre kjent med hverandre her i landet.
 
Familien Alzaghari og Ida Børresen
Ida Børresen takker familien Alzaghari for hyggelig samtale og god frokost. 
 

Utlendingsdirektoratet (UDI), PB 8108 Dep, 0032 Oslo Tlf: 23 35 15 00. Kontakt Opplysningstjenesten. Kontakt nettredaksjonen. Ansvarlig redaktør: Ingeborg Grimsmo. Denne siden er validert i henhold til W3C