Tall og fakta 2007
Tallene Utlendingsdirektoratet (UDI) legger fram om utlendingsforvaltningens virksomhet, gir et godt grunnlag for å forstå norsk innvandringspolitikk og hvem som blir direkte berørt av den.
Sist oppdatert
12.03.2008
Publisert
12.03.2008
Året 2007 ble preget av at saksmengden økte på flere områder, blant annet knyttet til en fortsatt høy arbeidsinnvandring og tilhørende familieinnvandring. Et viktig utviklingstrekk var at varigheten av gitte arbeidstillatelser økte, og at det mot slutten av 2007 ikke lenger var kraftige sesongsvingninger i antall personer med gyldig arbeidstillatelse.
Vi fikk muligheten til å fordele personer med arbeidstillatelse etter den type virksomhet deres arbeidsgiver driver. Dette viser at de i stor grad arbeidet i bygg- og anleggsvirksomhet, direkte eller gjennom bemanningsforetak.
I annet halvår av 2007 var det en kraftig økning i antall asylsøknader, noe som førte til utfordringer med å finne plasser i asylmottakene. Andelen asylsøkere som fikk tillatelse til å bli i landet, fortsatte å øke, samtidig som vår saksbehandlingstid gikk ned.
Last ned UDIs Tall og fakta 2007