Hopp til hovedinnhold Hopp til søk

Logo

 
  • Tips en venn tips en venn
  • Skriv ut skriv ut denne siden
  • Abonnere skriv ut denne siden 

Etablering og avvikling av mottaksplasser

Utlendingsdirektoratet (UDI) har ansvaret for at asylsøkere som kommer til Norge har et botilbud, og skal tilpasse antall plasser i asylmottak etter behovet. Det gjøres ved å opprette og legge ned asylmottak når det er behov for det.

Hva påvirker behovet for mottaksplasser?

Behovet for mottaksplasser påvirkes av flere faktorer:

  • Antallet asylsøkere som kommer til landet.
  • Hvor lang tid det tar å behandle asylsøknadene.
  • Bosetting i kommunene.
  • Uttransporter av personer med endelig avslag.

Hvordan opprettes et nytt mottak?

UDI lyser ut driften av mottak gjennom offentlige anbudskonkurranser på Doffin (Database for offentlige innkjøp).
 
Vi får inn tilbud fra potensielle operatører, og forhandler med dem som tilbyr oss de antall plasser og drift som tilfredsstiller de kravene vi stiller.
 
Vi stiller krav til:
 
  • beliggenhet
  • boligmasse
  • det økonomiske tilbudet
  • tilbudet til beboerne
  • vertskommunen

Den som har det totalt sett beste tilbudet får oppdraget.

Kriterier for avvikling

UDI gjør en totalvurdering av hvilke mottaksplasser det er mest hensiktsmessig å beholde.
 
En slik vurdering omfatter blant annet pris på mottaksdriften, kvaliteten i det arbeidet som gjøres av mottaket og lokalisering.
 
UDIs regionkontor baserer sin vurdering blant annet på tilsyn og den daglige oppfølgingen av mottakene.
 
I tillegg har Justisdepartementet gitt føringer på at mottak skal være spredd over hele landet, og at det skal være ulike driftsoperatører representert. Nedbyggingen skal også sikre en mest mulig effektiv saksbehandling og rask og effektiv uttransportering.
 
I tillegg skal vi ha nær og god kommunikasjon med Integrerings - og mangfoldsdirektoratet (IMDi) og Kommunenes sentralforbund (KS) om nedbyggingen, blant annet for å sikre bosettingsarbeidet.
 

Styrt nedbygging av mottakskapasitet

For UDI er det viktig at nedbyggingen er styrt på en slik måte at vi sitter igjen med de mottakene vi ønsker etter at nedbyggingsprosessen er avsluttet. En nedbygging gjennomføres derfor ikke på en slik måte at kontrakter som utløper først, nødvendigvis også vil bli avviklet først. Derfor kan det tenkes situasjoner der UDI utlyser kontrakter på nytt samtidig som mottak legges ned. Nedbyggingen skal skje etter kriterier nevnt over og ikke ut fra når kontrakter tilfeldigvis utløper.
 
Det er aldri lett for UDI å ta avgjørelsen om å legge ned asylmottak. En nedleggelse fører til tap av arbeidsplasser. I tillegg har ofte driftsoperatør, mottaksansatte og kommunen lagt ned en stor innsats for å gi de som søker beskyttelse her i landet et godt botilbud. 

Sist oppdatert 15.02.2011
Publisert 01.09.2008

Utlendingsdirektoratet

Norwegian Directorate

of Immigration

Pb. 8108 Dep.

NO-0032 Oslo

+ 47 23 35 15 00

www.udi.no/kontakt

Kontakt nettredaksjonen

Ansvarlig redaktør: Ingeborg Grimsmo

Denne siden er validert i henhold til W3C