Så langt i år har færre søkt besøksvisum til Norge enn på samme tid i fjor.
Nye tall fra Utlendingsdirektoratet (UDI) viser at nedgangen er enda større for de besøksvisumene som er gitt til turister. I løpet av årets fem første måneder er det gitt 8 819 slike visum, mot 9 754 i fjor.
– De aller fleste visum til turister blir gitt om sommeren, så det er for tidlig å si hvordan dette vil bli for året totalt. Men så langt viser tallene at det går ned omtrent med alle typer besøksvisum, og utslaget er størst for turister, sier avdelingsdirektør Karl Erik Sjøholt i UDIs oppholdsavdeling.
Flere besøker familien
Besøksvisum blir gruppert etter formålet med besøket. I tillegg til ”turisme og transitt”, er det ”yrkesrelatert”, ”kulturelle formål”, ”kurs, opplæring, sport og konkurranser”, ”andre formål” og ”familiegrunner”.
Bare den siste gruppen har hatt en oppgang i 2009, det vil si personer som får visum for å besøke familie i Norge.
– Når Norge får en større innvandrerbefolkning, blir det også flere familiemedlemmer i hjemlandet som ønsker å besøke dem. Vi har hatt flere praksisendringer som skal gjøre det enklere å besøke for eksempel en bror eller en sønn i Norge, og nå ser vi det blir gitt flere slike visum, sier Sjøholt.
På ambassader og konsulat
Nesten alle søknadene om besøksvisum til Norge blir behandlet på norske ambassader eller konsulat, i det landet søkeren kommer fra. Du kan se det nøyaktige tallet og mer fakta om visum på våre nye statistikk-sider,
www.udi.no/statistikk.