Logo

  • Tips en venn tips en venn
  • Skriv ut skriv ut denne siden
  • Abonnere skriv ut denne siden 

Frist for MUFere for å søke om tillatelse er 1. oktober

Fra 27. juli 2009 har MUFere mulighet til å søke om tillatelse som senere kan gi bosettingstillatelse eller varig opphold i Norge.

Sist oppdatert 14.09.2009
Publisert 29.07.2009

 
Dette gjelder de som:
  • fikk oppholdstillatelse i 2005 og 2006 etter MUF-forskriften og ikke har fått ny oppholdstillatelse etter dette

    eller
  • søkte tillatelse etter MUF-forskriften og fikk oppholdstillatelse i 2005 og 2006 etter utlendingslovens § 8 annet ledd og ikke har fått ny oppholdstillatelse etter dette

    eller
  • fikk saken din stilt i bero i 2006 og ikke har fått saken ferdig behandlet

    eller
  •  fikk saken din stilt i bero i 2006 og senere fikk avslag på søknaden sin

Det er mulig å søke om denne tillatelsen selv om man har andre saker som ennå ikke er ferdig behandlet hos Utlendingsdirektoratet eller Utlendingsnemnda.

 
Fristen for å søke om denne tillatelsen er 1. oktober 2009.
 
De som har søkt om en foreløpig tillatelse etter MUF-forskriften etter 29. mai 2009 trenger ikke å søke.
 

Hva innebærer tillatelsen?


Tillatelsen gir mulighet for å arbeide og oppholde seg i Norge og er gyldig for ett år av gangen. Tillatelsen kan fornyes, og etter tre år med denne tillatelsen kan man vanligvis søke om en bosettingstillatelse eller varig opphold i Norge.
 

Hva skal til for å få denne tillatelsen?


For å kunne få tillatelsen er det nødvendig
  • at du oppholdt deg i Norge 18.03.2009
  •  at det ikke er forhold som gjør at du kan utvises fra Norge
  • at du kan sannsynliggjøre identiteten din
 
For å sannsynliggjøre identiteten din, må du kunne legge fram G-pass. Hovedregelen er at du må ha skaffet deg G-passet ved å møte opp personlig hos en irakisk ambassade eller hos irakiske myndigheter. Hvis du har skaffet deg G-pass på en annen måte enn dette, kan vi godta passet dersom det er undersøkt av en irakisk ambassade og de har stemplet det og/eller lagt ved en bekreftelse på at passet er i orden.

Hvordan søker man?


Søknaden leveres til politiet og blir behandlet av UDI
 
 

Utlendingsdirektoratet (UDI), PB 8108 Dep, 0032 Oslo Tlf: 23 35 15 00, Nettredaksjonen. Ansv. redaktør: Bente E. Engesland, Nettredaktør: Helen K. Åsli 

Denne siden er validert i henhold til W3C