Logo

In English
  • Tips en venn tips en venn
  • Skriv ut skriv ut denne siden
  • Abonnere skriv ut denne siden 

Oversikt over vedlegg i søknader om familieinnvandring

Her finner du en oversikt over hvilke dokumenter du må legge ved søknaden. Legg merke til at det er spesielle krav til ulike typer søknader.

 

Krav til informasjon ved søknader om familieinnvandring

Kopi med bekreftelse

Når du søker om familieinnvandring, skal du vise frem de originale dokumentene dine til politiet eller utenriksstasjonen. Som vedlegg til søknaden trenger vi imidlertid bare kopier av dokumentene, så ta med deg egne kopier når du møter opp for å levere søknaden. Kopiene skal enten være attestert av offentlig myndighet, andre som har kompetanse som offentlig myndighet, eller av politiet/utenriksstasjonen. Når du har vist frem originaldokumentene, og politiet eller utenriksstasjonen har sett at de stemmer overens med kopiene, kan du ta originalene med deg hjem igjen.

Oversettelse av dokumenter

Som hovedregel skal dokumenter på andre språk enn norsk, engelsk, tysk eller fransk være oversatt til ett av disse språkene av en godkjent oversetter. Det skal fremgå tydelig hvem som har oversatt dokumentet, og når det har blitt gjort.

Opplysninger som mangler

Hvis søknaden mangler opplysninger eller dokumenter, kan den avslås eller ta lengre tid å behandle. Dersom du ikke kan legge frem noen av de dokumentene vi trenger, må du legge ved en forklaring på hvorfor dette ikke er mulig. 

Dokumenter du har levert til norske myndigheter tidligere

Hvis du har levert inn dokumenter tidligere, for eksempel i forbindelse med en annen søknad, er det ikke nødvendig å levere disse på nytt.

Hvis du har andre opplysninger

Hvis du har andre opplysninger eller redegjørelser som er nødvendige for saken, bør du legge ved dette som et brev i søknaden.

Variasjon i kravet til dokumentasjon

Kravene til dokumentasjon kan variere noe fra land til land. Ambassaden eller konsulatet i det landet du leverer søknaden, kan svare deg på hvilke dokumenter de krever.

Dokumenter som må legges ved i alle søknader om familieinnvandring

  • passfoto (av nyere dato)
  • bekreftelse på at du har betalt gebyr (kvittering for betalt gebyr der det er aktuelt)
  • kopi av passet ditt, også de alle de ubrukte
  • fødselsattest for deg som søker om tillatelse
  • eventuelt annen landspesifikk dokumentasjon på identitet (for eksempel ID-kort eller husholdsregister)
  • dokumentasjon på bolig (skjøte/leie- eller kjøpekontrakt på bolig i Norge)
  • sokumentasjon fra den du søker om familieinnvandring med på tidligere inntekt og fremtidig inntekt, og dokumentasjon på at denne personen ikke har mottatt sosialhjelp de siste 12 månedene. Dersom inntekten endres mens søknaden er til behandling, må du sende oss oppdatert dokumentasjon underveis.

Tilleggskrav til dokumentasjon hvis du søker familieinnvandring med ektefellen eller partneren din

  • vielsesattest eller partnerskapsattest 
  • skilsmisseattest eller dødsattest (dersom du har vært gift tidligere) 
  • kopi av alle de brukte sidene i passet til ektefellen eller partneren din 
  • fotografier som illustrer forholdet mellom deg og din ektefelle eller partner kan  leveres dersom du mener at dette er viktig for å vise at forholdet er reelt

Hvis det er et krav om at den personen i Norge som du søker om familieinnvandring med skal ha hatt arbeid eller utdanning i Norge i til sammen 4 år,må du legge ved dokumentasjon om dette.

Dersom ektefellen/ partneren din har vært gift tidligere med en person fra samme land  som deg, og denne ektefellen har hatt tillatelse til familieinnvandring i Norge, må du  legge ved dokumentasjon på at det første ekteskapet er oppløst i hjemlandet, eller i landet der ekteskapet ble inngått.

I tillegg er det lurt å legge ved en redegjørelse for forholdet. Her kan du skrive kort om når og hvor du og din ektefelle/partner traff hverandre, hvor ofte dere har truffet hverandre etter dette, når det ble bestemt at dere skulle gifte dere, hvordan dere ble viet, og om dere har hatt en feiring av vielsen.

Tilleggskrav til dokumentasjon for barn som søker alene med bare én forelder i Norge

  • Sammen med søknaden må du legge ved dokumentasjon fra offentlig myndighet på hvem som har foreldreansvaret for barnet (opplysninger i for eksempel en skilsmissedom, eller annen offentlig dokumentasjon på foreldreansvar).   
  • Hvis foreldreansvaret er delt, må barnets andre forelder samtykke til at barnet bosetter seg i Norge. Formkravene til et slikt samtykke er: I utgangpunktet skal den andre av foreldrene møte personlig ved utenriksstasjonen, legitimere seg og underskrive søknaden. Alternativt kan det legges frem et skriftlig samtykke fra den andre forelderen. Dette samtykket må være underskrevet av forelderen, og bekreftet av Notarius Publicus eller annen tilsvarende offentlig myndighet.  
  • Dersom den andre av foreldrene er død, må det legges ved en dødsattest.
  • Hvis den andre av foreldrene er forsvunnet, bør det i utgangspunktet dokumenteres at man har forsøkt å oppspore personen, for eksempel ved hjelp av Røde Kors. Dersom oppsporingen ikke har lykkes, kan du legge ved en redegjørelse for det. 
  • Det må oppgis hvem som er barnets nåværende omsorgsperson.

Tilleggskrav til dokumentasjon hvis du søker om familieinnvandring med samboeren din 

  • ugifteattest eller annen dokumentasjon på sivilstatus for deg som søker 
  • skilsmisseattest eller dødsattest for tidligere ektefelle dersom du har vært gift tidligere 
  • dokumentasjon på endelig vedtak om separasjon, dersom det er aktuelt
  • dokumentasjon på samboerskap (for eksempel bostedsattest eller skjøte/leiekontrakt på felles bolig i minst 2 år)
      eller
  • fødselsattest/helsekort eller lignende for gravide, dersom dere har felles barn eller venter barn sammen
  • kopi av alle brukte sider i passet til den du søker familieinnvandring med 

Hvis det er et krav om at den personen i Norge du søker om familieinnvandring med skal ha hatt arbeid eller utdanning i Norge i til sammen 4 år, må du legge ved dokumentasjon på dette.

Dersom den personen du er samboer med tidligere har hatt en ektefelle fra samme land som deg, og denne ektefellen har hatt oppholdstillatelse i Norge i familieinnvandring med din samboer, skal det også dokumenteres at det første ekteskapet er oppløst i hjemlandet eller landet der ekteskapet ble inngått.

I tillegg er det lurt å legge ved en redegjørelse for forholdet. Her kan du skrive om når og hvor dere traff hverandre, når dere ble samboere, og hvor / på hvilken adresse, og i hvilken periode, dere har bodd sammen.

Tilleggskrav til dokumentasjon hvis du søker om forlovedetillatelse (besøk for å gifte deg i Norge)

  • ugifteattest eller annen dokumentasjon på sivilstatus som viser at det ikke er noen hindringer for at du skal inngå ekteskap/partnerskap i Norge. Denne dokumentasjonen må ikke være eldre enn 6 måneder.  
  • skilsmisseattest eller dødsattest, dersom du eller den du skal gifte deg med har vært gift tidligere
  • kopi av alle brukte sider i passet til den du søker familieinnvandring med.
  • en redegjørelse for forholdet og beskrivelse av bryllupsplanene. Her kan du skrive kort om når og hvor dere traff hverandre, hvor ofte dere har truffet hverandre etter dette, når det ble bestemt at dere skulle inngå ekteskap, og når, hvor og hvordan bryllupet skal feires. 

Dersom ektefellen/ partneren din har vært gift tidligere med en person fra samme land som deg, og denne ektefellen har hatt tillatelse til familieinnvandring i Norge, må du legge ved dokumentasjon på at det første ekteskapet er oppløst i hjemlandet, eller landet der ekteskapet ble inngått.

Hvis det er et krav om at den personen i Norge du søker om familieinnvandring med skal ha hatt arbeid eller utdanning i Norge i til sammen 4 år, må du legge ved dokumentasjon på dette.

I tillegg kan du levere fotografier som illustrer forholdet mellom deg og den du skal gifte deg med dersom du mener dette er viktig for vurderingen av om forholdet er reelt. 

Tilleggskrav til dokumentasjon hvis du skal på foreldrebesøk i opptil 9 måneder

  • fødselsattest for barnet i Norge (som dokumentasjon på at du barnets forelder)
  • dokumentasjon på din egen sivilstatus

Tilleggskrav til dokumentasjon hvis du er over 60 år og søker om varig opphold med barnet ditt i Norge

  • fødselsattest for barnet i Norge som dokumentasjon på at du er barnets forelder
  • skilsmisseattest eller dødsattest dersom du er skilt eller enke/enkemann
  • eventuelt dødsattest på foreldre, barn og barnebarn som er døde
  • dokumentasjon på lovlig opphold for de av dine eventuelle barn som ikke er bosatt samme land som deg

Hvis det er et krav om at den personen i Norge du søker om familieinnvandring medskal ha hatt arbeid eller utdanning i Norge i til sammen 4 år, må du legge ved dokumentasjon på dette.

Tilleggskrav til dokumentasjon hvis du er en forelder som har samvær med barn

  • Samværsavtale som er datert og signert av begge barnets foreldre
  • en uttalelse fra den andre forelderen og deg på hvordan det faktiske samværet er blitt overholdt, og om samværsavtalen blir fulgt opp 
  • eventuell opptrappingsavtale for samværet datert og signert av begge parter dersom dette er aktuelt 

Hvis du søker om fortsatt oppholdstillatelse på grunnlag av samværsordning med barnet ditt, må du legge ved  dokumentasjon på at du har bodd sammen med barnet det siste året i utlandet, eller at du har hatt samvær med barnet det siste året i utlandet.

Tilleggskrav til dokumentasjon i andre typer søknader om familieinnvandring

  • Hvis det er et krav om at personen i Norge som du søker om familieinnvandring med skal ha hatt arbeid eller utdanning i Norge i til sammen 4 år, må du legge ved dokumentasjon på dette.
  • Adopterte barn må legge ved adopsjonspapirer.
  • Barn over 18 år må legge ved dokumentasjon på sivilstatus eller ugifteattest.
  • Fosterbarn må legge ved dokumentasjon på at fosterforeldrene rettmessig utøver foreldreansvar for barnet, og eventuelt dokumentasjon på at biologiske foreldre er døde.
  • Helsøsken må fremlegge dokumentasjon på at foreldrene er døde
  • For oppholdstillatelse på grunnlag av sterke menneskelige hensyn eller en særlig tilknytning til Norge, må du gjøre rede for dette, og eventuelt dokumentere forholdet. Alvorlig sykdom kan dokumenteres ved legeattest eller attest fra sykehus. I  forbindelse med barns tilknytning til Norge, vil det være aktuelt å legge ved uttalelse fra skole/barnehage, og en beskrivelse av barnets norskkunnskaper, deltagelse i fritidsaktiviteter og lignende.
  • Ved søknad om fornyet oppholdstillatelse basert på ekteskap og samboerskap, skal det fylles ut en samlivserklæring.

Sist oppdatert 04.02.2010
Publisert 29.06.2009

Utlendingsdirektoratet (UDI), PB 8108 Dep, 0032 Oslo Tlf: 23 35 15 00, Nettredaksjonen. Ansvarlig redaktør: Bente E. Engesland, Nettredaktør: Helen K. Åsli