UDI har foreslått en praksisendring som innebærer at vi i større grad vil legge vekt på homofile asylsøkeres rett til å leve fritt og åpent som homofil uten frykt for forfølgelse.
Det er Justisdepartementet som skal vurdere om vi skal gjennomføre praksisendringen.
- Forslaget går ut på å tilpasse UDIs praksis til en høyesterettsdom fra Storbritannia som fastslår at Flyktningkonvensjonen beskytter retten til å leve fritt og åpent som homofil uten frykt for forfølgelse, sier Ida Børresen.
I tråd med utviklingen i Europa
Etter dagens praksis forventer man til en viss grad at søkere tilpasser seg sosiale og kulturelle normer i hjemlandet. Begrensningen i hvordan man kan oppføre seg i det offentlige rom har ikke nødvendigvis blitt ansett som forfølgelse.
- Vi skal følge med på hvordan reglene og praksisen er i andre land vi sammenlikner oss med, og det er det vi har gjort nå. Vårt forslag er i tråd med utviklingen i flere andre land, blant annet Sverige og Storbritannia, sier Børresen.
Velbegrunnet frykt for forfølgelse
UDIs forslag betyr ikke at alle asylsøkere som sier at de er homofile vil få innvilget asyl. For å ha grunnlag for beskyttelse, må man ha en velbegrunnet frykt for forfølgelse. Reaksjonene asylsøkeren kan vente seg å få i hjemlandet må derfor være alvorlige nok til å anses som forfølgelse. UDI må dessuten alltid vurdere om søkernes opplysninger er troverdige, og se på årsakene til at personen ikke lever åpent som homofil i hjemlandet.