Mandag 16. januar ankom 37 enslige mindreårige overføringsflyktninger Norge. Det er den største gruppen enslige mindreårige overføringsflyktninger Norge noen gang har tatt imot.
Etter ankomst mandag dro flyktningene til kommuner over hele landet hvor de skal bosette seg. Noen dro videre med fly til andre steder i Norge, mens andre ble møtt av kommunenes flyktningtjenester på Gardermoen som tok dem direkte til der de har fått plass å bo.
- Bosettingskommunene gjør det mulig for Norge å tilby disse ungdommene en trygg tilværelse. Dette er starten på et nytt liv for dem, sier UDIs direktør Ida Børresen.
Samarbeid med UNHCR
Overføringsflyktninger er flyktninger som ikke kan vende tilbake til sitt eget hjemland og som ikke har mulighet til å få opphold i det landet de oppholder seg i som flyktninger. De får derfor komme til Norge etter et organisert uttak. De fleste overføringsflyktningene tas ut i samarbeid med FNs høykommissær for flyktninger (UNHCR).
Når en overføringsflyktning er innvilget opphold av UDI, overføres saken til Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi) som finner en passende bosettingskommune.
De fleste fra Somalia, Eritrea og Etiopia
De enslige mindreårige kommer alle fra flyktningleiren Shousha som ligger i Tunisia på grensen til Libya. De fleste av flyktningene kommer opprinnelig fra Somalia, Eritrea og Etiopia, og nærmere 70 prosent av dem er gutter. De fleste er i alderen 16 til 17 år.
Samtlige ble intervjuet av UDI i perioden mellom 25. oktober og 2. november 2011, før de ble tatt ut som kvoteflyktninger til Norge.
Flyktningene har gjennomført et kurs i regi av International Organization for Migration (IOM) før de kom til Norge. På kurset fikk de informasjon om norsk kultur og dagligliv.
Les om årets kvote for overføringsflyktninger.