Henvend deg først til UDI
Forskere eller studenter som ønsker å intervjue ansatte eller beboere ved asylmottakene, må først henvende seg til UDI. UDI skal sikre at de som skal gjennomføre datainnsamling i et asylmottak, oppfyller krav til forskningsetikk og personvern.
Jo mer inngripende informasjonsinnhentingen er, jo større krav stiller vi til forskernes eller studentenes kompetanse og nettverk. For eksempel bør studenter være del av et større prosjekt med mer erfarne forskere dersom de skal gjennomføre lengre feltarbeid i asylmottak.
Vi vurderer at det å gi adgang til å rekruttere informanter på et asylmottak, er å gi tilgang til personopplysninger, noe som krever en personvernkonsekvensutredning (PVK).
Asylmottaket er beboernes hjem og asylmottakene drives på oppdrag fra UDI. Vi må derfor også avklare forspørselen med asylmottaket.
Hva trenger vi fra deg som vil gjennomføre datainnsamling i et asylmottak?
Dersom du ønsker å rekruttere informanter blant beboere i et asylmottak, må du sende oss følgende informasjon:
- Ferdig utfylt personvernkonsekvensutredning (PVK/DPIA) som er godkjent av virksomhetens personvernombud/SIKT.
Dersom dette ikke fremgår av PVK for prosjektet, trenger vi også følgende fra deg:
- Navn på utdanningsinstitusjon og eventuelt veileder/ansvarlig for prosjektet.
- Kortfattet prosjektbeskrivelse.
- Beskrivelse av hvilke undersøkelser du/dere planlegger.
- Navn på mottakene hvor du/dere ønsker å gjennomføre datainnsamling.
- Tidspunkt for datainnsamling.
- Forskningsetiske vurderinger og bekreftelse på at prosjektet gjennomføres i tråd med forskningsetiske retningslinjer.
Send forespørselen til statistikk@udi.no.
Har du spørsmål?
Dersom du har lest informasjonen på UDIs nettsider, men fortsatt har spørsmål; send e-post til statistikk@udi.no, eller ta kontakt på telefon 23 35 15 00. Ta også gjerne kontakt dersom du har andre spørsmål som er relevante for UDI og som berører fremgangsmåten for prosjektet ditt.