Bakgrunn
Bakgrunnen for suspensjonen er den uoversiktlige situasjonen etter de landsomfattende protestene mot regimet som startet rundt årsskiftet. Myndighetene har slått hardt ned på demonstrasjonene og det er stor usikkerhet rundt antallet døde og arresterte. Regimet innførte en nesten total internett- og kommunikasjonsstans for å hindre organisering og informasjonsflyt. Dette gjør det vanskelig å bekrefte hendelser og å få et pålitelig situasjonsbilde.
Suspensjonen er besluttet for inntil tre måneder for at UDI og UNE skal følge utviklingen i Iran og få en nødvendig oversikt over situasjonen. Vi vil i løpet av denne perioden ta stilling til om suspensjonen av utreiseplikten bør forlenges eller oppheves.
Stopper behandlingen av saker
UDI avventer inntil videre å fatte vedtak som innebærer retur til Iran. Klare innvilgelser kan fortsatt behandles. Vi følger situasjonen nøye med tanke på om det foreligger tilstrekkelig informasjonsgrunnlag til å gjenoppta behandlingen av alle Iran-saker.
Hvem omfattes av suspensjonen?
Suspensjonen av utreiseplikten innebærer at de som tidligere har fått endelig vedtak om retur til Iran, inntil videre ikke har plikt til å reise. Beslutningen gjelder iranske borgere som:
- har fått avslag på søknad om beskyttelse
- har blitt utvist fra Norge
- har fått oppholdstillatelsen tilbakekalt
- oppholder seg i Norge og har fått avslag på søknad om oppholdstillatelse
Dublin-saker ikke omfattet
Personer med saker omfattet av Dublin III-forordningen eller første asyllandregelen, er ikke omfattet av suspensjonen. De skal fortsatt returnere til det første europeiske landet de søkte beskyttelse i, som skal behandle saken og vurdere om de trenger beskyttelse.
Politiet er informert
Politiets utlendingsenhet (PU) har fått beskjed om at ingen personer med endelig vedtak om retur skal returneres til Iran nå.