Nettsiden www.udi.no fungerer ikke i nettleseren Opera Mini, som du bruker nå. Du må bruke en annen nettleser, for eksempel Opera eller standardnettleseren på telefonen din.
Foreldre med foreldreansvar må alltid samtykke til en søknad om statsborgerskap for mindreårige barn. Dette gjelder også foreldre som bor i utlandet.
Fosterforeldre, barnevern eller verge kan ikke samtykke til søknaden så lenge foreldrene har foreldreansvaret. Dette gjelder selv om barnevernet har overtatt omsorgen for barnet.
En verge kan bare samtykke til en søknad om statsborgerskap hvis foreldrene er fratatt foreldreansvar, eller er døde.
Fullmakt
Foreldre med foreldreansvar kan gi fosterforeldre, verge eller barnevernsansatt fullmakt til å opptre på vegne av dem ved en søknad for barnet. Foreldrene må i så fall fylle ut fullmaktsskjema i tillegg til samtykkeskjema.
Har du fått fullmakt får du informasjon om søknaden til barnet mens du venter på at søknaden skal bli behandlet, og du får tilsendt vedtaket. UDI tar kontakt med deg i stedet for foreldrene til barnet, hvis det er behov for mer informasjon. Husk å levere fullmaktsskjema fra foreldrene.
Slik søker du om norsk statsborgerskap for et barn
1. Registrer søknaden
Du må først svare på noen spørsmål som tar deg videre til riktig søknadsskjema på denne siden: Skal søke: Statsborgerskap
Velg “Gå til søknadsskjemaet”.
Logg inn med e-postadresse (ikke ID-porten) eller opprett brukerkonto. Du kan bruke din egen e-postadresse og lage passord. Denne brukerkontoen kan du også bruke i fremtiden hvis du skal sende en søknad for andre barn.
Fyll ut søknadsskjema.
Når du har fylt ut søknadsskjemaet får du informasjon om hvilke dokumenter du må levere, og du får muligheten til å laste opp dokumentene. Du kan også velge å ta med dokumentene til timen hos politiet, i stedet for å laste de opp.
Send inn.
Etter at du har sendt inn søknadsskjemaet kommer du til en kvitteringsside, her finner du samtykkeskjema.
Du mottar så en e-post med lenke til fullmaktsskjema. Fullmaktsskjemaene er også lenket opp på siden "barn under omsorg av barnevernet".
2. Bestill time hos politiet
Etter at søknaden er registrert på nett, får du mulighet til å bestille en time hos politiet for barnet, se mer informasjon på siden: Timebestilling og oppmøte
3. Barnet må møte opp på timen hos politiet
Barnet må møte opp personlig hos politiet for identitetskontroll og for å levere alle nødvendige dokumenter. Det er viktig at all dokumentasjon som står på sjekklisten tas med til timen hos politiet. Fosterforelder, barnevernsansatt eller andre kan ledsage barnet.
Ferdig utfylt samtykkeskjema og fullmaktsskjema leveres sammen med kopi av foreldrenes legitimasjon.
Hvis du ikke leverer inn fullmaktsskjema når barnet leverer søknaden, kan du sende det inn i ettertid:
Fyll ut fullmaktsskjemaet. Husk underskrift.
Ta kopi av passene til foreldrene (siden med personlige opplysninger og underskrift) eller annen godkjent legitimasjon hvor underskrift er synlig.
Etter at barnet har møtt hos politiet og alle søknadsdokumentene er levert, sender politiet søknaden til UDI. Når søknaden er sendt til UDI, får du beskjed på e-post eller SMS.