Hvis du søker om opphold, må du i tillegg gi en elektronisk signatur som lagres. Du finner en oversikt over hva du må avgi hos politiet, basert på søknadstype og alder, lenger ned i denne saken.
Biometriske kjennetegn er unike for deg som enkeltperson og samtidig permanente eller stabile over tid. Biometrisk personinformasjon brukes for å bekrefte identiteten din.
Når politiet får fingeravtrykkene dine og ansiktsbilde av deg, blir dette lagret i utlendingsregisteret. Når fingeravtrykk og bilde er lagret, kan politiet også søke i det samme registeret for å se om du er registrert fra før. Da kan politiet også gjenbruke informasjonen vi har lagret om deg når saken din er ferdig behandlet. Det betyr at politiet i mange tilfeller kan bestille oppholdskort uten at du må møte opp igjen i forbindelse med samme sak. Du får beskjed når saken din er ferdig behandlet om du må møte opp på nytt hos politiet eller ikke.