Du har tilstrekkelig kunnskap i norsk


Du har rett til å få unntak fra kravet om prøve i norsk muntlig hvis du kan dokumentere en av disse:

  • Du har gjennomført ordinær opplæring i norsk eller samisk i grunnskolen og har fått standpunktkarakter eller eksamenskarakter i faget (minimum karakteren 2). Dette dokumenteres med vitnemål/karakterutskrift. Kun bestått grunnskole, fagbrev eller halvårsvurdering er ikke tilstrekkelig.
  • Du har gjennomført ordinær opplæring i norsk eller samisk på videregående skole og fått halvårsvurdering, standpunktkarakter eller eksamenskarakter (minimum karakteren 2). Dette dokumenteres med vitnemål/karakterutskrift. Kun bestått videregående skole eller fagbrev er ikke tilstrekkelig.
  • Du har gjennomført modul 1 «Inngang til modulstrukturert fag- og yrkesopplæring (MFY)» og fått kompetansebevis som viser at modulen er godkjent.
  • Du har gjennomført studier i norsk eller samisk på universitets- eller høgskolenivå i Norge eller i utlandet tilsvarende 30 studiepoeng.
  • Du oppfyller inntakskravet for studier på norsk eller samisk ved universiteter eller høyskoler i Norge. Du har for eksempel oppfylt inntakskravet hvis du har
    • bestått Trinn 3-eksamen fra universitetet 
    • fylt 25 år og fått godkjent realkompetansevurdering i faget norsk på VG3-nivå  
    • fått tilbud om studieplass i et studium der undervisningsspråket hovedsakelig er norsk ved universitet/høyskole i Norge 
    • gjennomført et studium der undervisningsspråket var norsk