Barn under 18 år som har søkt om beskyttelse (asyl) og som ikke har foreldre i Norge


Informasjon om ventetid på flere språk

Hvem blir intervjuet og får svar fra UDI nå?

UDI vil fortløpende intervjue de enslige mindreårige som søker beskyttelse.

Hvis du har en Dublin-sak, kan det ta flere måneder å avklare om søknaden skal behandles i Norge, eller i et annet land du har gitt fingeravtrykk i.

Hvis UDI ikke trenger å gjøre flere undersøkelser etter intervjuet, vil vi fatte vedtak så snart vi kan.

Spesielt om søknader om beskyttelse fra søkere fra Syria

UDI har gjenopptatt behandlingen av asylsøknader fra syriske borgere og statsløse fra Syria. Vi vil innkalle de første søkerne til intervju i løpet av januar. Det er mange som venter på intervju, så det kan fortsatt ta lang tid før du blir innkalt til intervju.

Situasjonen har endret seg mye i Syria. UDI må vurdere sakene ut fra den nye situasjonen. Derfor vil det ta lengre tid å behandle sakene. Du kan også oppleve at noen får svar før deg, selv om de har søkt etter deg. Noen saker vil ta lengre tid enn andre. 

De fleste av dere som er fra Syria har ikke hatt asylintervju. Hvis du ikke har hatt asylintervju ennå, vil du bli kalt inn til dette. Vi vil gi deg beskjed om det når det er din tur til å intervjues. Du trenger ikke ta kontakt med oss, vi tar kontakt med deg.

Hvorfor får noen svar før meg?

Vi prioriterer å gi svar til dem som har ventet lengst. Men noen saker tar lenger tid å intervjue og behandle enn andre. Selv om du må vente lenger enn andre, betyr det ikke at vi har glemt saken din. Her er grunner til at det kan ta lenger tid:

  • Hvis vi trenger å undersøke mer i saken din etter intervjuet, kan dette gjøre at det tar lenger tid før du får et svar.
  • Hvis UDI vurderer om saken din skal behandles i et annet Dublin-land, kan dette ta tid. Da må du kanskje måtte vente lenger på intervju enn andre.

Hvis det er andre grunner til at du ikke har blitt intervjuet eller fått svar ennå, gir vi advokaten din beskjed om hvorfor det tar lenger tid.

Vi vet at det er tungt å vente lenge, og vi jobber hardt for å behandle alle asylsøknadene så raskt som mulig.

Du trenger ikke kontakte UDI for å spørre om når saken er ferdig. Vi sender svaret til advokaten din.

Er det noe jeg kan gjøre for at ventetiden skal bli kortere?

Du kan passe på at vi har identitetsdokumentene dine så snart som mulig.

  • Hvis du har originale identitetsdokumenter, skal du levere dem til det lokale politidistriktet ditt. Du kan be om hjelp fra representanten din til å levere dokumentene.
  • Hvis du har kopier og bilder, kan du ta dem med på intervjuet, eller sende dem i posten til:

Utlendingsdirektoratet (UDI)
Postboks 2098 Vika
0125 Oslo

Merk dokumentene med DUF-nummeret ditt. Representanten din skal hjelpe deg med dette.

Oppdatering av informasjonen


Informasjon om ventetider gjelder fra 15. januar 2026.

Informasjonen vil bli oppdatert medio juni 2026 eller tidligere hvis det skjer større endringer.