Please note that not all the content on this page is available in English.
Det viser tall fra Utlendingsdirektoratet (UDI).
Mens bare totalt 13 personer dro i tidsrommet mars til juli, reiste 26 assistert til hjemlandet bare i august.
Så langt i år er det 70 personer som har reist gjennom ordningen.
– Dette viser at tiltakene som er satt i verk etter covid-19-ubruddet, har gjort det enklere å kunne dra hjem og starte opp igjen et nytt liv i hjemlandet, sier fungerende seksjonssjef i UDI, Vibeke Jørgensen.
Samtidig som de reisende utstyres og læres opp i bruken av ansiktsmaske og antibac, er det satt i verk større tiltak som covid-test og karanteneløsninger i hjemlandet. Alle disse utgiftene blir dekket for dem som reiser.
De som reiser hjem assistert får støtte til å etablere seg i hjemlandet. De får også dekket reiseutgiftene.
For norske myndigheter er det viktig å få flere assisterte returer med økonomisk støtte, istedenfor at personer lever ulovlig i Norge.
– Dette er den beste løsningen for dem med endelig avslag på søknaden om beskyttelse, sier Jørgensen.
Sendes man hjem med tvang av politiet, blir man stående i gjeld til norske myndigheter tilsvarende det uttransporteringen koster.
Samtidig som færre har søkt asyl i Norge de siste årene, har det også vært gjennomført færre assisterte returer. Mens det i 2016 returnerte 1 455 personer assistert, var det i 2019 213 personer som dro ved hjelp av denne ordningen.