Reduserer antall plasser for enslige mindreårige


UDI sier opp flere avtaler om drift av mottak for enslige mindreårige (EMA). I tillegg reduseres antall tilleggsplasser i flere regioner. Endringene skjer som ledd i en nødvendig tilpasning av mottakskapasiteten til dagens behov.

Published: 24.03.2026

UDI er pålagt å tilpasse mottakskapasiteten i takt med utviklingen i ankomster og behov for innkvartering, og som en del av dette arbeidet har UDI nå sagt opp flere mottak for enslige mindreårige i region Midt-Norge (RKM) og region Nord (RKN), samt tilleggsplasser i flere regioner. Siste driftsdato er 19. juli 2026.

Følgende EMA-mottak avvikles:

  • Hamnsund EMA (RKM) – 25 plasser
  • Søre Sunnmøre EMA (RKM) – 25 plasser
  • Ørskog EMA (RKM) – 25 plasser
  • Leirfjord EMA (RKN) – 25 plasser
  • Heimly EMA (RKN) – 25 plasser

I tillegg avvikles tilleggsplasser (5 plasser per mottak) ved følgende EMA-mottak i regionene Vest (RKV), Sør (RKS), Midt (RKM) og Nord (RKN), alle med siste driftsdato 19. juni 2026:

  • Hå asylmottak for enslige mindreårige – basis (RKV, Hero) – 5 plasser
  • Lista asylmottak for enslige mindreårige – basis (RKS, Hero) – 5 plasser
  • Litlabø asylmottak for enslige mindreårige – basis (RKV, Hero) – 5 plasser
  • Lyngdal, Solsiden asylmottak for enslige mindreårige – basis (RKS, Hero) – 5 plasser
  • Sunndal asylmottak for enslige mindreårige – basis (RKM, Hero) – 5 plasser
  • Rjukan asylmottak for enslige mindreårige – basis (RKS, Hero) – 5 plasser
  • Sjøvegan asylmottak for enslige mindreårige – basis (RKN, Hero) – 5 plasser
  • Tambartun asylmottak for enslige mindreårige – basis (RKM, Hero) – 5 plasser
  • Fosnavåg asylmottak for enslige mindreårige – basis (RKM, Hero) – 5 plasser

Totalt avvikles det altså 45 tilleggsplasser gjennom disse oppsigelsene.

Redusert behov

Bakgrunnen for nedskaleringen er et redusert behov for plasser for enslige mindreårige sammenlignet med tidligere perioder. UDI gjør løpende vurderinger av kapasiteten for å sikre en forsvarlig og kostnadseffektiv drift av mottakssystemet.

Valg av hvilke mottak og plasser som avvikles er basert på en helhetlig vurdering, inkludert regional fordeling, kontraktsforhold og kapasitet.

Følger opp beboere

Beboere i mottak som avvikles vil bli fulgt opp i god tid før nedleggelse. Målet er å sikre gode og forutsigbare overganger, enten gjennom bosetting eller flytting til andre mottak.

UDI vil takke driftsoperatører, ansatte i mottakene, vertskommuner og øvrige samarbeidspartnere for innsatsen som er lagt ned i arbeidet med å gi et godt tilbud til enslige mindreårige i mottak.

Did you find what you were looking for?