Jeg er nordisk borger og har levert melding om norsk statsborgerskap, men angrer. Jeg vil ikke levere søknaden, men ha pengene tilbake.


Det har gått MINDRE ENN sju (7) dager siden jeg fikk e-posten med varsel om at UDI sletter dokumentene:

  1. Fyll ut dette refusjonsskjemaet (pdf, 171 kB) (bokmål). Du finner refusjonsskjemaet på nynorsk her (pdf, 170 kB).
  2. Logg inn med elektronisk ID på Mine søknader (eksternt nettsted).
  3. Du finner igjen søknaden under overskriften «Innsendte søknader».
  4. Klikk på knappen «Gå til søknad».
  5. Last opp det utfylte refusjonsskjemaet i stedet for politiattest, ved å følge trinnene beskrevet på siden.
  6. Klikk på den grønne «Send inn dette dokumentet»-knappen nederst på siden.

Da får du én e-post som sier at dokumentet er mottatt og én e-post som sier at UDI har fått meldingen din om norsk statsborgerskap. Meldingen din blir ikke behandlet videre, men en saksbehandler i UDI vil vurdere om gebyret skal bli refundert. Du får skriftlig svar på om gebyret blir refundert.

Det har gått MER ENN sju (7) dager siden jeg fikk e-posten med varsel om at UDI sletter dokumentene:

  1. Fyll ut dette refusjonsskjemaet (pdf, 171 kB) (bokmål). Du finner refusjonsskjemaet på nynorsk her (pdf, 170 kB).
  2. Send inn refusjonsskjemaet digitalt til oss ved å følge instruksjonen på denne siden steg for steg.

Da vil du få en e-post som sier at er mottatt (selv om politiattesten ikke er sendt inn). En saksbehandler i UDI vil så vurdere om gebyret skal bli refundert. Du får skriftlig svar på om gebyret blir refundert.