Nå kan du søke om tilskudd til aktivitetstilbud for barn i asylmottak


UDI gir tilskudd til aktivitetstilbud for barn i asylmottak. Tilskudd kan gis til enkeltpersoner, frivillige organisasjoner registrert i frivillighetsregisteret eller andre ikke-fortjenestebaserte virksomheter.

Publisert: 24.01.2023 - Sist endret: 14.11.2025

Formål med aktivitetstilskuddet for barn i asylmottak

Tilskuddsordningen skal bidra til at barn i asylmottak får en mer meningsfull hverdag gjennom organiserte aktiviteter.

Aktivitetene skal

  • være tilpasset barnas alder, utviklingsmessige behov og interesser
  • bidra til å styrke barns ferdigheter og livsmestring

Se forskrift om tilskudd til aktivitetstilbud for barn i asylmottak (eksternt nettsted)

Hvem kan søke

Du kan søke hvis du er en enkeltperson, frivillig organisasjon som er registrert i frivillighetsregisteret (eksternt nettsted) eller andre ikke-fortjenestebasert virksomheter.

Dette tilskuddet ikke er en rettighet, men en mulighet som du kan søke på:

«Beløpet som er til disposisjon for tilskuddsordningen er begrenset. Det innebærer at søkeren ikke har krav på tilskudd selv om alle forutsetninger for å få tilskudd er oppfylt.»

Se retningslinjen UDI 2015-005 (eksternt nettsted)

Les mer om hvem som kan få tilskudd i tilskuddsforskriften (eksternt nettsted)

Hvordan prioriterer vi

UDI prioriterer tiltak som

  • sikrer jevnlige aktiviteter
  • gir barn i asylmottak muligheten til å delta i aktiviteter sammen med barn som bor i lokalmiljøet
  • gir struktur i hverdagen
  • gir opplevelse av mestring
  • er knyttet til lokale aktører og foreninger
  • har lave og forholdsmessige lønn- og administrasjonskostnader

I vurderingen blir det lagt vekt på tiltak der

  • organisasjonen og de frivillige samarbeider godt og snakker med de mottaksansatte
  • organisasjonene involverer beboerne i både planleggingen og gjennomføringen av aktivitetene

Krav og forutsetninger

Når vi behandler søknadene, vurderer vi om søknadene oppfyller kravene og om aktivitetene er i tråd med formålet.

Krav om politiattest/barneomsorgsattest

Mottakere av tilskuddet skal bidra til å innhente politiattest for alle som involveres i aktivitetstilbudene. UDI er forpliktet til å kreve attest av alle frivillige som skal utføre oppgaver for utlendingsmyndighetene og/eller som vil ha direkte kontakt med mindreårige som oppholder seg i mottak (se utlendingsloven § 97 (eksternt nettsted)).

Selv om den frivillige allerede har en politiattest fra, for eksempel en frivillig organisasjon, må dere innhente en egen politiattest for at personen kan utføre aktiviteter for barn i asylmottak i denne tilskuddsordningen.

Les mer om hvordan du søker om politiattest/barneomsorgsattest for asylmottak

Krav om samarbeidsavtale med mottaket

Dere må ta kontakt med asylmottaket i søknadsprosessen for å kunne planlegge aktivitetene i samarbeid med asylmottaket og beboerne.

Dere må legge ved en samarbeidsavtale med mottaket, signert av mottaksleder. Dette er bekreftelse på at din organisasjon kan arrangere aktiviteter tilpasset barna på asylmottaket, og at asylmottaket ønsker at dere skal gjøre det.

Ta kontakt med asylmottaket for å vite hva det er realistisk å kunne gjennomføre innenfor mottakets driftstid.

Se oversikten over asylmottak i Norge (eksternt nettsted)

Slik søker du om tilskudd

  1. Fyll ut søknadsskjemaet enten på bokmåle eller nynorsk:
    1. Søknad om midler til barn i mottak (Bokmål) (pdf, 487 kB)
    2. Søknad om midler til barn i mottak (Nynorsk) (pdf, 400 kB)
  2. Fyll innskjema for budsjett (excel, 12 kB) og legg ved som PDF eller lenke.
  3. Legg ved samarbeidsavtale med aktuelt asylmottak.
  4. Hvis du har mottatt midler for 2025, må du legge ved en midlertidig rapport for bruken av disse midlene.
  5. Send skjemaene til udi@udi.no

Hvis du ønsker å skrive inn mer tekst enn det feltene i søknadskjemaet tillater, må du gjerne legge til et vedlegg sammen med søknaden.

Av personvernhensyn må du ikke sende inn eller dele bilder av barn som kan identifiseres. Søknadsskjemaet og skjema for budsjett er utformet slik at UDI får de opplysningene vi trenger for å behandle søknaden din. Vi ber deg derfor om å fylle ut søknadsskjemaet og budsjettet grundig og nøyaktig.

Frist for å søke

Fristen for å søke er 5. januar 2026.

Det er bevilget 16,9 millioner kroner til dette formålet i statsbudsjettet for 2026 (med forbehold om endelig statsbudsjett).

Hvis søknaden din ikke inneholder de nødvendige dokumentene, kan den bli avslått. Søknader som blir sendt inn etter fristen vil ikke bli vurdert.

Frist for sluttrapportering

Etter at aktivitetene er gjennomført må du levere en sluttrapport.

Frist for sluttrapportering er 1. april 2027. Hvis din aktivitet er knyttet til et innkvarteringstilbud som opphører i løpet av 2026, er fristen for sluttrapportering 31. desember 2026.

Her finner du informasjon om rapportering og malene du skal bruke.

Veiledning

Har du spørsmål til utfyllingen av søknaden og vedleggene, kan du ta kontakt med UDIs veileder i din region.

Hvis du mottar aktivitetsmidler, er UDI tilgjengelig for veiledning gjennom hele aktivitetsperioden.

Veiledere i UDI

  • Anne Sofie Vinje, sasv@udi.no (Agder, Vestfold og Telemark)
  • Hanna A. Aune, haaun@udi.no (Trøndelag og Møre og Romsdal)
  • Unni Smith-Erichsen, smiun@udi.no (Oslo og Akershus)
  • Yvonne Arnesen, yvar@udi.no (Innlandet, Buskerud, Østfold)
  • Nina Pedersen, nihpe@udi.no (Vestland og Rogaland)
  • Rakel Hammarstrøm Rambøl, raham@udi.no (Nordland, Troms og Finnmark)

Fant du det du lette etter?